Komunální politika

Stanislav Šnaidr – řidič vysokoškolák

Znal jsem Standu Šnaidra od vidění z několika mlékojedských akcí. Teprve v rámci rozhovoru pro Neratoviny jsem si s ním opravdu popovídal.
Jak se z absolventa univerzity stane řidič?
Celý problém je v tom, že jakmile člověk přijde k výběrovému řízení na projektanta, požaduje se už praxe, která obnáší v každém případě pět až deset programů (tepelná technika budov, statika, atd).
Nejsem povahou člověk, který by se smířil s tím, že bude čekat, až mi někdo dá šanci. Proto mne napadlo splnit si aspoň klukovský sen, mám rád velká auta, včetně autobusů a vše, co se týká jejich údržby.
Řídím autobusy MHD Praha převážně na nočních linkách. Současně rozvážím dodávkou zboží pro Hypermarket Tesco.
A co tiráky, ty by tě nebavily?
Pravda je, že tiráci by mě bavily, ale natolik vím, jak fungují pravidla ve firmách, lépe řečeno nefungují, ve vztahu k zákoníku práce a zákonům vůbec.
Ale proč si nepořídíš vlastní tirák? Znám lidi, kteří to dělají?
Znám příklad podnikatele, který zavážel do sítě hypermarketů, a ze dne na den mu oznámili, že smlouva končí z důvodu nedodržení celkem banální záležitosti, o které se vědělo léta.
Ve skutečnosti jiný dopravce položil peníze na stůl jednatelů. Majitel měl dvacet pět kamiónů na leasing a za pět životů by mohl teoreticky splatit dluh, který tím znenadání udělal.
Takže jsi spokojen se svým současným jobem?
Mým cílem je výhledově pracovat jako instruktor v autoškole. Díky tomu zůstat u autíček a přitom mít práci, ve které se člověk seznamuje s novými lidmi a nesedí sám v kabině.
Nechtěl by si být raději na závodní dráze, automobilový sport tě nikdy nelákal?
Když se bavím s lidmi, rád se připodobňuji k doktorovi z Vesničky mé střediskové, kochám se přírodou, pozoruji srnky, užívám si i jízdy v otevřené krajině.
Na závodního jezdce jsem příliš opatrný na sebe i na ostatní. Myslím si, že na rozdíl od pana Hrušínského mám dobrý instinkt, jak předcházet malérům.
A co si vybavíš při slově malér?
Třeba osud Michaela Schumachera. To pak jde legrace stranou.
Myslíš si, že i v souvislosti s tím, co se stalo Schumacherovi, je možné řídit vlastní život?
Určitě, každý je sám zodpovědný za to, jak naloží se svým životem. Kdo neuspěje, může to vyčítat hlavně sám sobě.
A kdo je ten, kdo podle tebe v životě neuspěje?
Ten, kdo si s odstupem času říká, měl jsem a neudělal jsem to, nestihl jsem to, atd.
A má se takovým lidem pomáhat?
Věřím, že každému člověku je potřeba pomoci, když už svůj problém zná a umí ho pojmenovat. Jedině tak se každý z nás nebude trápit svými problémy, ale společně si je navzájem vyřešíme.
Není to trochu fráze, tvrdit že společně problémy vyřešíme? A co názor, že každý se má starat především sám o sebe a být zodpovědný pouze sobě, případně Bohu?
V tom si vybavím moji babičku, která ráda vzpomíná na válečná léta, neboť všichni v Neratovicích drželi pospolu, aby přežili válečný teror a tvrdý režim, který zavíral za nedodržení válečných zákonů.
Lidé se neudávali, ale pomáhali si. Udavačství podle babičky zavedli až komunisti.
Myslíš si, že stačí svět zbavit komunistů, případně fašistů a bude z něj ráj na zemi?
Pro mě není první problém komunistické ideje, ale způsob jejich vnucování lidem. Věřím, že lidé si mají vládnout sami, ale pokud si nechtějí vládnout sami, teprve potom nastává diktatura.
A jak si mají sami vládnout?
Vím, že spousta politiků by v tuhle chvíli občanům poradila přijít k volbám. Já mám ale za to, že jen tohle nestačí.
Nejlepší prevencí zklamání mnou zvolených zástupců je se nechat zvolit sám. Pak posoudím, zda jsem na kritiku měl nebo neměl nárok.
Takže tě politika přitahuje? Pokud ano, jaké v ní máš cíle?
Slýchám spoustu informací o dění ve městě a často jsou velmi rozporuplné. Mojí ambicí je se o nich dozvědět víc, spoustu z nich konečně pochopit a zkusit si, jak by se mi je povedlo vyřešit.
Máš ještě nějaké zájmy kromě politiky a aut?
Svého času jsem jezdil po jarmarcích se stánkem s trdelníky a dodnes mě baví tyto společenské akce, kde mohu vidět vystoupení šermířů, sokolníků a řemeslníků.
Navštěvuješ nějaké sportovní akce nebo divadla?
Vždycky jsem se považoval za antisportovce. Překvapilo mě, jak mě chytil v Neratovicích tenis. Přes léto chodím hrát na kurty u koupaliště jen tak pro radost. Nerad soutěžím, sport chápu hlavně jako radost z pohybu.
Mám rád divadlo Radka Brzobohatého, nepotrpím si na dramata a tragédie, jdu se pobavit u divadelních komedií.
A co rodinný život ten tě nepřitahuje?
Žiju u rodičů v rodinném domě a vzhledem k tomu, že kolem domu a na zahradě je stále spousta práce, tak mě nikdo nikdy z domova nevyháněl.
Mám doma své povinnosti postarat se o zahradu, o psy, o dům. Myslím, že to vyhovuje všem i babičce, která už si sama nevystačí. Nemám v současné době trvalou přítelkyni.
Takže teď ušetříš za inzerát?
To je taky pravda. 🙂
Bc. Stanislav Šnaidr, DiS – 3. místo na kandidátce ČSSD
27 let, řidič
Je absolventem Střední umělecké a řemeslné školy v Praze, Vyšší odborné školy ve Volyni a Technické univerzity ve Zvolenu.
V Neratovicích bydlí od svých 4 let. Je svobodný a bezdětný.
Pracoval jako obchodní zástupce v potravinářství, nyní pracuje jako řidič nákladní dopravy a administrativní pracovník.
Spolupracuje s občanským sdružením Aktivita Neratovice na akcích pro děti, pořádá akce ČSSD Neratovice pro děti. Je zmocněncem Přípravného výboru petice za referendum o zákazu hazardu v Neratovicích.
Je občasným přispěvatelem na neratoviny.cz.
Členem ČSSD je od října 2010, od září 2012 pracuje jako místopředseda místní organizace.

Související články

Back to top button