Komunální politika

Podivná diskuse kolem prodeje části Společenského domu

Z neratovické komunální politiky má člověk nejednou takový ten neodbytný pocit trapnosti. V posledních dvou až třech týdnech pak zejména souvisí s debatou kolem prodeje či dlouhodobého pronájmu části Společenského domu Římskokatolické farnosti.
Naposledy se vyjádřil zastupitel Roman Kroužecký (Společně pro Neratovice) článkem „Zastupitel Kroužecký reaguje na kauzu Společenský dům.“ V článku se snaží dokázat, že za prodejem poloviny Společenského domu Římskokatolické farnosti (cituji) „stojí starostka Mrzílková.“
Ať se snažím, jak se snažím, smysl článku mi uniká. V zásadě všichni, kdo jsou do celé záležitosti zasvěceni, říkají, že s nápadem přišla sama Římskokatolická farnost. Nevidím smysl v dokazování nedokazatelného. Zastupitel Kroužecký se může maximálně domnívat, těžko ale najde důkaz.
Spekulace o tom, kdo s nápadem přišel, navíc zcela míjí podstatu problému. K té má naopak blízko zpráva serveru iSoutok, že starostka „proti pomluvě zvažuje právní kroky.“
Neschopnost starostky města komunikovat s opozicí, neřku-li s občany města, je problém, který se táhne celým aktuálním volebním obdobím, a to prakticky ve všech kontroverzních otázkách přesahujících horizont jednoho volebního období. A opakované vyhrožování „právními kroky“ je toho smutným symptomem.
Na můj článek, který se snažil vysvětlit, proč je důležité zahájit veřejnou debatu a před případným prodejem pro tento záměr získat souhlas většiny veřejnosti, reagovala na facebooku tím, že neprosazuje prodej, nýbrž dlouhodobý pronájem. Dlouhodobým pronájmem se ovšem myslí pronájem na 50 či 100 let. K podstatě argumentu jsme se žádného vyjádření nedočkali, pouze nedospělého posměšku: „… s přesvědčováním veřejnosti máte více zkušeností – např. pro podporu nulové tolerance k hazardu.“
Schválit takový krok bez předchozí široké veřejné debaty, zejména pak, když žádná ze zvolených stran neměla prodej části Společenského domu ve volebním programu ani náznakem, znamená zasít v komunitě našeho města konflikt dost možná na roky dopředu. To si nezaslouží ani katolická menšina občanů Neratovic, ani ateistická většina.
Nemohu se zbavit dojmu, že pro starostku Neratovic je město především soubor budov, komunikací a rozpočtů, nikoliv společenství lidí a vztahů mezi nimi. A obdobně, že vztah koalice k opozici spočívá v protrpění prodlužování zasedání zastupitelstva vystoupeními opozičních zastupitelů.
I když je zřejmé, že starostky strana Starostové a nezávislí v Neratovicích kandidující pod názvem Neratovice jinak drtivě vyhrála loňské volby, opravdu si nejsem jist, zda lidé hlasovali s očekáváním toho, co tu nyní máme.

Související články

Back to top button