Komunální politika

Komentář: Potřebují Neratovice jeden a půl místostarosty?

Na první zasedání zastupitelstva po komunálních volbách přichází koalice Neratovice jinak, ODS a Volby pro město s představou, že město bude mít dva místostarosty, jednoho uvolněného, druhého neuvolněného.
Koalice má v zastupitelstvu většinu (proto je také koalicí), a tak město bude mít o jednoho místostarostu více než v předchozím období.
Otázkou je, zda město dva místostarosty potřebuje, jestliže se dosud obešlo s jedním. Na tuto otázku existují pouze dvě možné odpovědi. Buď druhého místostarostu potřebuje, nebo nikoliv.
Pokud jej nepotřebuje, má toto rozhodnutí čistě politický charakter. Čili post druhého místostarosty vznikne v důsledku potřeby sestavení koalice, tedy potřeby politické.
Pokud jej naopak město potřebuje, například v důsledku větší aktivity města v oblasti investičních akcí, pak nedává příliš smysl, aby byl druhý místostarosta neuvolněný. V takovém případě Neratovice potřebují místostarostu uvolněného, který by se své práci mohl věnovat na plný úvazek.
I v tomto světle působí nutně rozhodnutí, že druhý místostarosta bude neuvolněný, jako rozhodnutí čistě politické.
Nejedná se o nic skandálního. Koalice má právo navrhnout a prosadit i tento model.
Hlavní složka koalice a vítěz voleb Neratovice jinak by ale neměla nadále tvrdit, že se v Neratovicích nedělá politika, že jde jen o dobrou správu města.
Tento případ demonstruje jednu docela důležitou věc. Myslet si, že se městská politika dělá či dokonce dá dělat nepoliticky, je jako věřit, že dárky pod stromeček nosí Ježíšek. Je to jen roztomilý příběh pro malé děti.
(autor komentáře je zastupitel za ČSSD)

Související články

Back to top button