Dění ve městě

Zaslouží si vzpomínku Ljuba Hermanová?

V souvislosti s květnovými vzpomínkovými akcemi na neratovickou rodačku Ljubu Hermanovou jsme se ptali ředitele Společenského domu Ivana Frieda.
Město Neratovice ve spolupráci se Společenským domem připravilo několik vzpomínkových akcí k výročí neratovické rodačky Ljuby Hermanové.  Jaký smysl má vzpomínat na někoho, kdo se narodil před sto lety?
Myslím, že je zde určitý dluh z minulosti, který je možné splatit právě při takovém jubileu. Každé město se snaží vzpomenout svých významných rodáků a Ljuba Hermanová rozhodně výraznou osobností české divadla, filmu i populární hudby byla.
Její umělecké působení bylo významné za První republiky i v kontinuitě našich poválečné umělecké scény.
Co všechno za svého uměleckého života dokázala a jak se to odrazí v pořádaných akcích?
Jednou z akcí, kterou vzpomeneme Ljubu Hermanovou, je výstava “Nejlepší rocky paní Hermanové“, jejíž vernisáž se koná 6. května v 18:00 ve Společenském domě.
Ačkoliv se jedná o unikátní a rozsáhlou výstavu fotografií a dokumentů zapůjčených z pozůstalosti paní Hermanové teatrologem a výtvarníkem Ondřejem Suchým a Divadlem na Zábradlí, obsahuje jen zlomek její umělecké dráhy.
Jenom fotografie a dokumenty z jejích rolí v Divadle Oldřicha Nového, z bratislavského Národního divadla či karlínské či brněnské muzikálové scény by vydaly na samostatnou výstavu, nehledě na množství jejích filmových a televizních rolí. Naše expozice obsahuje jen zlomek této tvorby.
Na výstavě však máme unikátní privátní fotografie z éry Osvobozeného divadla, na kterých je Ljuba Hermanová se slavnou dvojicí  V+W i Jaroslavem Ježkem, který Ljubě Hermanové věnoval svůj slavný evergreen Život je jen náhoda.
Kromě výstavy, která končí 5. června, budou mít Neratovice i trvalé připomenutí…
Vidím, že jste dobře informován. Právě nápis Život je jen náhoda a vyobrazení paní Ljuby Hermanové bude součástí mozaiky od akademické sochařky Jany Voldřichové z Korycan, které bude umístěno na stěnu před vchodem do Společenského domu.
K slavnostnímu aktu dojde v pátek 24. května přesně v 18 hodin.
Oslavy ale pokračují i v sobotu, že?
V rámci II. ročníku jazzového festivalu pod názvem Salon 2013 Neratovice jsme na druhou scénu před městské kino připravili program věnovaný paní Ljubě.
Jeho protagonistkou bude Ester Kočičková. Věřím, že i ostatní účastníci písničkářského Salonu paní Ljuby nám ji dokonale přiblíží, ať již jde o Matěje Raka, hrajícího fenomenálně repertoár Jaroslava Ježka, nebo Jakuba Zahradníka a slovenského barda Gaco Novomeského. Vystoupí i neratovický Vorasband.
Celý program naleznete na www.spoldum.cz

Související články

Back to top button