Dění ve městě

Šokující Nymfomanka přichází do neratovického městského kina ve čtvrtek

Dlouho očekávaný snímek kontroverzního dánského režiséra Larse Von Triera Nymfomanka bude tento čtvrtek (16. ledna) promítat Městské kino Neratovice.
Lars Von Trier se proslavil už během 90. let, kdy natočil takové perly světové kinematografie jako Evropa (1991) či Prolomit vlny (1996). Česká televize vysílala také jeho kultovní seriál Království (1994 a 1997), proti němuž i Lynchův Twin Peaks působí jako Beverly Hills 90210.
Vynikajícího ohlasu se dostalo také jeho antimuzikálu Tanec v temnotách (Dancer in the Dark) s geniální islandskou zpěvačkou Bjork v hlavní roli. Následovaly experimentální snímky jako Dogville (2003) a Manderlay (2005).
V posledních letech se Lars von Trier pokusil zaujmout snímkem Antikrist (2009) a poněkud úspěšněji pak filmem Melancholia (2011).
Od chvíle, kdy natáčení filmu Nymfomanka vešlo ve známost, filmové publikum i recenzenti spekulovali o tom, co talentovaný dánský režisér s nepotlačenými sklony k podvratnému uchopení jakéhokoliv tématu předvede ve filmu s takovým názvem.
Film získal kladné recenze například v britských listech Guardian či Independent. Guardian jej popisuje jako „nesexy film o sexu“. Independent jej hodnotí jako „vážný film i přes surreálné sexuální scény“.
Nymfomanka je ve dvou dílech celkem čtyřhodinové vyprávění padesátileté Joe o jejím nenasytném sexuálním životě bez jakéhokoliv sentimentu. Nečekejme přesun kamery na lampičku na nočním stolku po prvním polibku, to by nebyl Lars. Avšak grafické erotické scény nenabízejí ani náznak sexuálního vzrušení.
Stejně jako se dal Tanec v temnotách charakterizovat jako antimuzikál, Nymfomanka soudě dle recenzí bude zřejmě antiporno. Recenzenti se shodují, že film je nabitý myšlenkami a odkazy od Bacha po Fibonacciho čísla, Edgara Allana Poea či Izaaka Waltona.
Nymfomanka je podle všeho dalším snímkem Larse Von Triera, který bude polarizovat filmové publikum na dva nesmiřitelné tábory naprostého nadšení a totálního zhnusení.
Každopádně každého, kdo tento čtvrtek dorazí v 19:00 do Městského kina v Neratovicích, čeká šokující podívaná na mnohovrstevnatém myšlenkovém podkladu.
Oficiální trailer:

Související články

Back to top button