Dění ve městě

Novovlná legenda Abraxas vystoupí v neratovickém Jazz klubu

V úterý 9. dubna v neratovickém Jazz klubu vystoupí česká rocková legenda Abraxas, která se na naší hudební scéně pohybuje již 37 let.
Vznikla v roce 1976 na troskách pražské hudební skupiny Abraam. Od úplných počátků je vůdčí osobností Abraxasu kytarista Slávek Janda, mladší bratr zpěváka slavného Olympiku.
První sestava tvořená Slávkem Jandou (kytara, zpěv), Miroslavem Imrichem (zpěv), Ivanem Sekyrou (kytara), Jiřím Cendrou (klávesy), Antonínem Smrčkem (basa) a Ivanem Pelíškem (bicí) byla ještě hodně inspirována hudbou anglických art rockových legend Pink Floyd.
Postupně se však styl kapely proměňoval a svým zvukem i na svou dobu celkem neobvyklou jevištní prezentací (videoprojekce, světelné efekty) se Abraxas zařadil po bok dalších kapel, jakými byly například Letadlo, Jasná páka, Hudba Praha, Garáž, Zikkurat nebo Pražský výběr, do proudu označovaného jako Nová vlna.
Přibližně v polovině osmdesátých let je rockový základ zvuku Abraxasu obohacen o prvky funky a soulu. Další výrazná stylová obměna přichází kolem roku 1987, kdy se zvuk Abraxasu přelévá do více akustických poloh.
Slávek Janda častěji používá akustickou kytaru a v kapele se objevují pro rockovou hudbu ne tolik typické nástroje kontrabas a perkuse.
Během let prošel Abraxas několika personálními změnami. Stálicí sestavy zůstával pouze Slávek Janda. Nejzásadnější změna se odehrála v roce 1983, kdy kapelu kromě bubeníka Ivana Pelíška opustil i zpěvák Miroslav Imrich.
Po několika rošádách v obsazení funguje kapela v roce 1988 již jen jako trio ve složení Slávek Janda (kytara, zpěv), Tonda Smrčka (baskytara, zpěv) a Josef Havlíček (bicí). Jednotliví členové se postupně čím dál více věnují svým vedlejším hudebním projektům a Abraxas se až do roku 1994 zcela vytrácí ze scény.
U příležitosti vydání alba Best of Abraxas se 4. 12. 1994 členové kapely setkali na koncertě v pražském Rock Café a rozhodli se obnovit svou činnost. Do sestavy se v této době opět vrací Miroslav Imrich s Ivanem Pelíškem.
V roce 1996 vychází téměř hardrockové album Sado-maso a v roce 2000 Abraxas vydává desku Rituál. Tímto albem se kapela výrazně přihlásila k funku, jehož prvky využívala i na předchozích nahrávkách. Na Rituálu najdeme slavné skladby Karel drogy nebere nebo Obyčejnej svět.
V roce 2003 kapela přichází s dvojalbem Retrospektiva. Na prvním CD se objevily staré hity Abraxasu v novém hudebním podání a druhé pak obsahuje raritní archivní materiály (mp3, fotografie i videa).
Roku 2006 vznikl záznam koncertu 30 let z pražského Lucerna Muzik baru. V roce 2011 pak vychází DVD Abraxas 35 let. Kromě retrospektivních a bilančních nahrávek však Abraxas dále čile koncertuje a natáčí i nová alba. Tím posledním je Hlava v oblacích z roku 2009.
Současnou sestavu Abraxasu tvoří Slávek Janda (kytara, zpěv), Miroslav Imrich (zpěv), Ivan Doležálek (basa, zpěv) a David Růžička (bicí) a můžeme se těšit, že nás v úterý přijedou přesvědčit o tom, že Abraxas a celá nová vlna ještě zdaleka nepatří do starého železa a i po čtyřiceti letech na hudební scéně dokážou tito pánové zažehnout pořádný rockový večírek.

Související články

Back to top button