Dění ve městě

Nečekaný úspěch prvního hospodského kvízu Neratovin

První hospodský kvíz Neratovin se konal včera, ve čtvrtek 27. června, v neratovické hospůdce Koupák. Sedm týmů se utkalo ve znalostech z osmi kategorií o ceny v podobě kvalitních moselských vín od firmy OHMS.

Hospodské kvízy nemají v Česku zatím tradici a ten náš jsme pořádali docela narychlo, takže obavy o úspěch kvízu byly opodstatněné. Skutečnost ale tyto obavy rozptýlila.

Šest týmů se přihlásilo předem a startovní pole doplnil tým složený přímo na místě z návštěvníků hospůdky Koupák, která zajistila nejen prostory, ale také ozvučení a promítání.

Již od samého začátku byla ve vzduchu cítit touha po vítězství ambiciózních týmů. Po představení jednotlivých týmů a cen pro ty, kdo skončí na stupních vítězů, přišlo na řadu 24 otázek, které připravili redaktoři Neratovin Pavel Šanda a Jakub Horák, kteří se také ujali moderování večera.

Po té, co soutěžící odevzdaly jednu kopii svých odpovědí a druhou si vyměnily s jinými týmy ke kontrole, nastalo odhalení správných odpovědí.

Pak nastalo sčítání bodů a vyhlašování vítězů. Na pomyslný bronzový stupínek se postavil tým Stará garda, v čele s ředitelem gymnázia Alešem Jinochem, který obdržel balení šesti plechovek plzeňského piva. Naplnil tak své motto „Kdo si hraje, nezlobí.“

Stříbrnou pozici obsadil tým spolaňáků se záhadným názvem IQ 210/3 vedený neratovickým fotografem Jirkou Pecháčkem, z něhož každý obdržel láhev moselského vína Grans-Fassian 2011 Cuvée 9 ročník 2011.

Na stupínek nejvyšší vystoupal tým CML (centrální mozek lidstva) ve složení Petr Najmon, Slávek Salač, Roman Mišoň a Pavlína Nováková, který do soutěže šel s neskromným mottem „CML už nechybuje po generální opravě dědou Drchlíkem.“

Ze soutěže si jako cenu odnesl každý po láhvi sektu Lothar Kettern Riesling ročník 2010.

Nás může těšit, že první hospodský kvíz Neratovin si všichni opravdu užili, dobře se bavili a svedl dohromady lidi různých generací i povolání.

Hospodský kvíz tedy budeme muset zopakovat, i kdybychom nechtěli. Příště budou zase úplně jiné otázky z úplně jiných oborů.

Za organizátory bychom rádi poděkovali hospůdce Koupák za poskytnutí prostor a zajištění techniky a dovozci moselských vín firmě OHMS, která věnovala do soutěže hodnotné ceny.

 

Konečné pořadí

  1. CML      19,5 b.
  2. IQ 210/3              16 b.
  3. Stará garda        13 b.
  4. NNZ      10,5 b.
  5. Mloci    10 b.
  6. Koupelna            7 b.
  7. Arábnavijan       4 b.

 

Otázky:

Kategorie I: Neratovice

1. Co se vyrábělo v podniku, ze kterého se později stala Spolana, v letech 1917-1939?
2. Kolik let v řadě byla Libiš součástí Neratovic? Tolerance 4 roky.
3. Jak se jmenoval starosta Neratovic, tehdy předseda národního výboru, v letech 1964-1989?

Kategorie II: Biologie

4. Které z těchto zvířat patří mezi ryby?  a) kosatka; b) mořský koník; c) delfín; d) medúza; e) chobotnice; f) sviňucha; g) ochechule; h) siréna
5. Které žijící zvíře je vývojově a geneticky nejpříbuznější bonobům a šimpanzům?
6. Co bylo dříve? Slepice nebo vejce?

Kategorie III: Citáty slavných

7. Který známý Čech ve vypjaté chvíli řekl: „Nic nekončí. Jedeme dál?“
8. „Vše souvisí se vším,“ se stalo lidovým pořekadlem. Kdo je ale autorem tohoto citátu?   a) Ježíš Kristus; b) Budha; c) Albert Einstein; d) Petr Nečas; e) Vladimír Lenin; f) Aristoteles
9. Kdo řekl „Každá propaganda musí být populární a musí se přizpůsobit chápání nejméně inteligentních z těch, které se snaží oslovit.“?

Kategorie IV: Jazyky

10. Co česky znamená ruská věta: „У меня красный живот“ (u menjá krasnyj život)?
11. Čeština patří do indoevropské jazykové rodiny, slovanské větve a západoslovanské jazykové skupiny. Do které větve patří afrikánština?
12. Který z těchto jazyků je nejpříbuznější češtině? a) romština; b) finština; c) hebrejština; d) baskičtina; e) turečtina; f) tamilština; g) maďarština; h) aramejština

Kategorie V: Fotbal

13. Jaký cizojazyčný nápis mají fotbalisté TJ Start Mlékojedy na svých dresech?
14. Ve fotbalovém poháru postoupila Spolana Neratovice až do semifinále, kde byla vyřazena pražskou Spartou. V jakém roce to bylo?
15. Jak se jmenuje dnes už bývalý neratovický fotbalista, který nastoupil v 13 reprezentačních zápasech?

Kategorie VI: Historie

16. Jak se jmenoval německý šifrovací kód, jehož rozluštění britskou tajnou službou významně přispělo k vítězství spojenců ve 2. světové válce?
17. Jak se jmenovala žena, jejíž sebevražda podnítila vznik Římské republiky?
18. Jaký dar Vikingů americkým domorodcům vedl k zabití většiny Vikingů domorodci o několik dní později?

Kategorie VII: Hudba

19. Jak se jmenuje kapela, ve které působí organizátor Bluegrass party Petr „Pepé“ Šolc z Mlékojed?
20. Jak se jmenoval zpěvák, kytarista a lídr někdejší neratovické zábavové kapely A JE TO?
21. Co znamenala zkratka VZOK, pod níž se začátkem 90. let v Neratovicích uskutečnila série koncertů alternativního rocku?

Kategorie VIII: Náboženství

22. Která křesťanská církev je známá tím, že praktikovala mnohoženství? Jejím zakladatelem byl John Smith.
23. Jak se jmenovala postava obdobná biblickému Noemovi v sumerském Eposu o Gilgamešovi?
24. Jaký byl první zázrak, který vykonal Ježíš Kristus, podle Koránu?

 

Fotografie

Související články

Back to top button