Dění ve městě

Mlékojedy v proměnách času: nával na vernisáži, jaký Neratovice nepamatují

Návštěvníci vernisáže výstavy fotografií Mlékojedy v proměnách času v úterý 1. dubna zcela zaplnili foyer Společenského domu. Kromě výstavy proběhl křest knihy, malý kulturní doprovodný program a koncert kapely The Sysels.
Vernisáž zahájil uvítáním veřejnosti ředitel Společenského domu Ivan Fried, aby si pak slovo vzali autoři výstavy a knihy.
Nejprve promluvili fotografové Pavel Šanda a Jiří Pecháček, který vyzval k otočení hlavní cedule, ze které ještě čněl název výstavy předchozí, té Lobkovické. Byl to spíše takový aprílový vtípek, ale návštěvníci výstavy na něj povětšinou neskočili.
Pak promluvili autoři textů k výstavě i knize manželé Landovi. Miloš Landa žádal oficiální odškodnění za to, že jej program Společenského domu překřtil na „Milkoše“, což se ujalo.
Poté vystoupil místní básník Josef Kubias se svou vlastní oslavnou ódou na Mlékojedy.
Následně přišly na řadu děti se svými vystoupeními. Před téměř 300 lidmi, což je největší návštěvnost vernisáže v dějinách Společenského domu, dolehla na děti velká tréma.
Děti z mlékojedské Mateřské školky Berušky tančily na vtipnou píseň převlečené za tučňáky. Blesky fotoaparátů blikaly jak na tiskové konferenci nějaké celebrity.
Jedno dítě blízkost publika neuneslo a rozplakalo se, ale děti sklidily velký potlesk.
Pak vystoupily děti z občanského sdružení Rotunda. Anička Vejvodová hrála na akordeon, Nikola Škorvagrová krásně zarecitovala Seifertovu báseň Říp a pásmo zakončila také na akordeon Šárka Korbelová.
Starostka Neratovic Lenka Mrzílková pak pokřtila knihu Na březích Labe – Mlékojedy a Lobkovice v proměnách času.
Všech šest autorů, kteří se na knize podíleli, se pak prodralo davem ke stolům, kde podepisovali zakoupené knihy.
Výstava měla u návštěvníků obrovský úspěch, mnozí vydrželi až do začátku vystoupení bluegrassové kapely The Sysels kolem Pepého Šolce z Mlékojed.
První ohlasy na knihu přišly už v jednu hodinu v noci prostřednictvím telefonátu plného chvály.
Knihy budou k dostání v Infocentru v budově úřadu na náměstí Republiky, v knihkupectvích pana Drobíka na náměstí a v Kojetické ulici u samoobsluhy Billa. Výstava potrvá do konce dubna.

Související články

Back to top button