Dění ve městě

Ducha studentského majáles nepřízeň počasí nepokořila

Tak jako každou poslední májovou neděli v předešlých 22 letech, i nyní, v neděli 26. května, se konal Majáles neratovického Gymnázia Františka Palackého. 
Po krátké odmlce, kdy se Majáles odehrával na pozemku za sportovní halou u budovy gymnázia, se tento studentský svátek vrátil na tradiční místo na louce u Labe v Lobkovicích nedaleko hrobky patrona neratovického osmiletého gymnázia Františka Palackého.
V důsledku nepřízně počasí byla letošní návštěvnost znatelně slabší než v předchozích ročnících. Ti, kdo překonali nutkání zůstat v deštivém odpoledni zalezlí v teple domova a vyrazili na lobkovickou louku, však své volby nelitovali.
Za vytrvalého deště se v pěkném prostředí přímo u řeky odehrál tradičně sestavený program gymnaziálního majáles. U několika stánků jste si mohli například zakoupit umělecké výrobky našich gymnazistů. Stánek sdružení rodičů a přátel GFP pak například nabízel výborné koláče a další pochutiny.
Chybět samozřejmě nemohlo další občerstvení. Málokdo ze stálých návštěvníků si dokáže představit lobkovický majáles bez klobásy z grilu pana školníka. Ke svlažení hrdla pak bylo k dispozici čepované pivo či limonáda. Vzhledem k počasí šlo dost na dračku i svařené víno a další teplé nápoje.
Hlavní program se odehrával na spoře zastřešeném pódiu na vzdálenějším konci louky. Sympatická moderátorka se snažila udržet v prokřehlých návštěvnících dobrou náladu. I díky nepřízni počasí se plánovaný program dostal do časového skluzu. Na všechny důležité body programu však nakonec došlo.
Uskutečnila se zde tradiční dražba obřího koláče s nápisem GFP. Jeho šťastnou majitelkou se stala absolventka gymnázia Martina Langrová. Nutno říci, že letos se dražby, na rozdíl od minulých ročníků, nezúčastnilo družstvo lobkovických dobrovolných hasičů. S jejich konkurencí by to letošní vítězka tak lehké nejspíš neměla.
Lobkovičtí hasiči však neotáleli při dalším tradičním bodu programu, hašení úmyslně zapálené chatrče na druhém konci louky. Tentokrát bylo vystoupení hasičů ozvláštněno o účast hasičské omladiny. Nejmenší požárníci zvládli svou práci za přispění vytrvalého deště na výbornou.
Nejzajímavějším a nejvděčnějším bodem programu bývá hudební produkce. Na lobkovické louce letos vystoupily 3 hudební skupiny. Bonebroke z Prahy a Mimo Realitu a Blueroom z Roudnice nad Labem.
První dvě jmenované kapely by se daly zařadit do stylu neopunk. Přes technické problémy se chlapci z těchto skupin dali s obdivuhodným entuziasmem do boje se všudypřítomným chladem a stále ubývajícím návštěvníkům tak jistě předali notný kus pozitivní energie.
Poslední jmenovanou skupinu jsem bohužel již neviděl. Jelikož jsem podcenil ošacení, zima a déšť mě po víc jak třech hodinách strávených na louce přeci jen zahnaly do tepla ještě před úplným závěrem.
I přes letošní nepříjemné podmínky se Gymnáziu Františka Palackého podařilo opět uspořádat příjemnou kulturní akci s rodinnou atmosférou a my můžeme jen doufat, že v příštím roce zas bude počasí studentskému duchu více přát.

Související články

Back to top button