Dění ve městě

Beseda o islámu a islamismu přitáhla přes 40 lidí

V pondělí 26. ledna uspořádalo občanské sdružení Aktivita Neratovice besedu na téma „Islám, islamismus a islámský terorismus.“ Po dlouhé přestávce se besedy přesunuly do nových prostor a mírně změnily i koncept.
Prostor besedě poskytl Společenský dům, v jehož jazzovém klubu se konala. Občerstvení poskytla restaurace Mexikáno.
Na besedu přišlo více než čtyřicet lidí, což je na neratovické poměry opravdu hodně. A jelikož Aktivita Neratovice teprve sbírá zkušenosti s takto velkými besedami, bylo občas obtížné debatu uřídit. Přesto se ke slovu dostali nejen řečníci, mezi nimiž byli také zástupci Muslimské obce v Praze, ale mnoho návštěvníků besedy.
Objevilo se zde opravdu velmi široké spektrum názorů. Hosté z muslimské obce argumentovali, že negativní jevy připisované islámu mají spíše sociální a ekonomické než náboženské příčiny.
Zdůraznili, že skupiny jako Islámský stát či pařížští teroristé jsou zločinci, kteří konají proti zásadám islámu.
Na druhém názorovém pólu někteří návštěvníci zdůrazňovali, že útlak žen v některých islámských zemích, neochotu muslimů v Evropě přizpůsobit se běžným evropským normám chování, apod.
Většina názorů a dotazů, které padly, byla spíše někde mezi těmito stanovisky.
Pavel Šanda (autor článku) jako jeden z řečníků zdůrazňoval, že se Česká republika vzhledem k zatím málo početné muslimské komunitě má šanci poučit z chyb západoevropských zemí. Nesmíme na jedné straně vytlačovat muslimy na okraj společnosti a tím vytvářet podhoubí pro radikální politický islám, na druhou stranu pak k radikálnímu politickému islámu přistupovat stejně jako k jakékoliv jiné formě fašismu a neplést si ji s náboženstvím samotným.
Článek nedokáže pokrýt všechny názory a otázky, které na besedě zazněly, ale Aktivita Neratovice se pokusí pro své čtenáře zveřejnit videozáznam.
Beseda nakonec místo plánované hodiny a půl trvala dvě a půl hodiny a ani v tomto čase se nemohlo stihnout probrat vše, co se takto širokého tématu týká.
Nicméně organizátoři věří, že se podařilo znovunastartovat tradici besed na různá zajímavá či aktuální témata se zajímavými hosty. Příští beseda s olympionikem a mistrem světa ve veslování Ondřejem Synkem bude jistě méně kontroverzní, ale také zajímavá. Bude se konat 26. března od 19:30 za podpory firmy Allivictus.

Související články

Back to top button